Concurs eseuri Doing Business in Romania - Admitere 2019

Miercuri 30 Ianuarie 2019 10:35:46

Anunt Contestatii - Concurs Doing Business in Romania 2019

Rezultate - Concurs Doing Business in Romania 2019

Facultatea de Business din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca lansează Concursul național de eseuri “Doing Business in Romania“ având următoarele secțiuni:

• Developing succesful companies in Romania

• The secrets of succes in tourism and hospitality industry in Romania

Competiția se adresează elevilor de liceu din clasele a XI-a şi a XII-a și profesorilor lor coordonatori. Perioada de desfășurare este 1 Februarie – 26 Aprilie 2019. Acest concurs, oferă posibilitatea candidaților de a fi admiși la Facultatea de Business pe baza rezultatului obținut. Astfel, candidatul poate opta, conform Regulamentului de admitere al Facultăţii de Business pentru calcularea mediei de admitere pe baza uneia dintre următoarele formule:

a) media examenului de bacalaureat + 0,25 puncte dacă candidatul a obținut o notă între 9,00 (nouă %) și 10,00 (zece %) la concursul cu titlul „Doing Business in Romania”;

b) media examenului de bacalaureat + 0,15 puncte dacă candidatul a obținut o notă între 8,00 (opt %) și 9,00 (nouă %) la concursul cu titlul „Doing Business in Romania”;

c) media examenului de bacalaureat + 0,10 puncte dacă candidatul a obținut o notă între 7,00 (șapte %) și 8,00 (opt %) la concursul cu titlul „Doing Business in Romania”;

d) 100% media de la bacalaureat, în cazul în care candidatul la Concursul de admitere la Facultatea de Business nu doreşte utilizarea rezultatului obţinut la Concurs;

Pentru a se înscrie în concurs, elevii trebuie să redacteze un eseu, care să respecte următoarele cerinţe conform regulamentului de organizare a concursului.

Tematica eseului:

a. pentru secțiunea Developing successful companies in Romania, tema eseului trebuie să se concentreze pe administrarea afacerilor. Eseul va trebui să includă termeni cheie precum: afacere/companie, succes, performanță, acțiune, schimbare, inovare, creativitate, viziune, colaborare, echipă, comunicare, atitudine, puterea exemplului, stil de conducere/leadership, România. Titlul eseului este stabilit de către elev împreună cu profesorul coordonator (recomandăm alegerea unui alt titlu decât denumirea oficială a concursului sau a secțiunii).

b. pentru secțiunea The secrets of succes in tourism and hospitality industry in Romania, tema eseului se va concentra asupra modului în care o afacere sau o persoană (întreprinzător) poate obține succesul în administrarea afacerilor în turismul și serviciile de ospitalitate din România. Eseul va trebui să includă termeni cheie precum: turism, ospitalitate, afacere, vacanță, specific local/regional/național, destinaţie turistică, tradiții/obiceiuri, gastronomie, România. Titlul eseului este stabilit de către elev împreună cu profesorul coordonator (recomandăm alegerea unui alt titlu decât denumirea oficială a concursului sau a secțiunii).

Documente utile:

Regulament Concurs Doing Business in Romania

Macheta Eseu Tematica - "Developing successful companies in Romania"

Macheta Eseu Tematica - "The secrets of succes in tourism and hospitality industry in Romania"

Miercuri 30 Ianuarie 2019 10:35:46