Profesor Dr. habilitat

Dacinia-Crina Petrescu

@ubbcluj.ro crina.petrescu@ubbcluj.ro

Discipline: Negocieri in afaceri, Comportamentul consumatorului, Dezvoltare durabila

Program consultatii, tutoriat:

Marti: 11:00 - 12:00

Codul clasei TEAMS: ugid2lp

Cu programare prealabila pe email si confirmarea programarii.

E-mail: crina.petrescu[at]ubbcluj.ro

Dacinia Crina Petrescu a absolvit Facultatea de Ştiinţe Economice, Universitatea Babeş – Bolyai în 1997. Studiile masterale le-a absolvit în 2001 la Universitatea Complutense, Madrid, Spania. Este doctor în economie din 2003. Predă disciplinele de Negocieri în afaceri, Comportamentul consumatorului, Economia mediului, Dezvoltare durabilă și responsabilitate corporativă, Comportamentul consumatorului de servicii hoteliere.

A urmat stagii de specializare, documentare și predare în Spania, Ungaria, Belgia, Franța și Cehia. Este autor şi coautor a 13 cărţi, 93 articole şi membru în 8 proiecte naționale şi internaționale. Printre principalele cărți publicate, se numără:

1. Petrescu, D. C. (2011), “Comportamentul consumatorului”, 271 p., Ed. Mega, Cluj-Napoca ;

2. Petrescu, D. C. (2007), “Negocieri în afaceri”, 204 p., EFES, Cluj-Napoca;

3. Petrescu, D. C. (2006), “Economia integrării europene”, 301 p., Ed. Carpatica, Cluj-Napoca;

4. Negucioiu, A., Petrescu, D. C. (2006), “Introducere în Eco-Economie”, 256 p., EFES, Cluj-Napoca