Profesor dr.

Ioan Cristian Chifu

@tbs.ubbcluj.ro cristian.chifu@tbs.ubbcluj.ro

Discipline: Introducere in econometrie, Econometrie, Metode cantitative in industria hoteliera, Previziuni in turism

Ioan Cristian Chifu este absolvent al Facultății de Matematică și Informatică din cadrul Universității Babeș-Bolyai, promoția 1996, absolvent al programului de studii aprofundate Operatori neliniari și ecuații diferențiale, promoția 1997 și doctor în Matematică din 2003, titlul tezei de doctorat fiind Contribuţii la teoria calitativă a ecuaţiilor cu derivate parţiale. Este titularul cursurilor de Introducere în econometrie, Econometrie și Metode cantitative în industria hotelieră iar domeniile principale de cercetare sunt Teoria punctului fix, Principii de maxim și Statistica aplicată, domenii în care a publicat 5 cărți și peste 30 de articole științifice.

Informatii

Program audiente: