Conferentiar dr., Director Invatamant la Distanta si Frecventa Redusa

Marius Dan Gavriletea

@tbs.ubbcluj.ro dan.gavriletea@tbs.ubbcluj.ro

Discipline: Asigurari si reasigurari, Asigurari internationals, Asigurari in industria hoteliera, Evaluare, Controlul si finantarea riscului, Controlul si evaluarea riscului in industria hoteliera

Luni 15:00-16:00

Miercuri 09:00-10:00

Birou: 206

Domenii de cercetare:

asigurari, managementul riscului, managementul catastrofelor naturale [p]

Marius Dan Gavriletea este licențiat al Universității Babeș-Bolyai, specializarea Finante-Asigurari (1998). In anul 1999 a absolvit studiile aprofundate - specializarea Strategii Financiare in Afaceri. Doctoratul a fost sustinut si obtinut in anul 2002 in domeniul Finante-Asigurari. Concomitent cu activitatea didactica colaboreaza incepand cu anul 2000 cu societatea Allianz Tiriac Asigurari ajungand sa atinga nivelul maxim de expertiza si obtinand certificare profesionala din partea Autoritatii de Supraveghere Financiara Romania. In 2004 obtine calificarea de expert evaluator ANEVAR Romania. Incepand cu 2007 este Vice Presidente al organizatiei internationale. "International Academy of Business and Economics" din USA (www.iabe.org). Din 2012 devine cadru didactic asociat in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, predand la Masteratul de Medicina Dentara Judiciara. A făcut parte din comitetul de organizare a mai multor conferinţe nationale si internationale. A publicat peste 30 lucrari in volumele unor conferinte nationale si internationale si peste 40 lucrari in reviste indexate in diferite baze de date internationale. Prin intermediul programului ERASMUS a predat in facultati cu profil economic in tari ca: Olanda, Belgia, Franta, Germania, Portugalia, Turcia, Georgia, Azerbaidjan, Thailanda.