Conferentiar dr., Decan al Facultatii de Business

Discipline: Economie

Consultatii/Audiente:

Marti: 10:00-12:00

Cu programare prealabilă prin Teams sau email institutional

Birou: Decanat - Sala 214

Toader Valentin predă cursuri de Macroeconomie, Economia firmei, Economia serviciilor turistice și de ospitalitate (nivel licență) și Economie managerială, Economia turismului internațional, International economics, Economics and politics of international tourism și Turism urban. El este absolvent a Facultății de Business a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, specializarea Asistență Managerială, fiind șeful promoției 2002. A urmat studiile de masterat în Administrarea Afacerilor în cadrul aceleiași facultăți. Este doctor în Relații Economice Internaționale din 2008.

A beneficiat de stagii de specializare și predare la universități din Belgia, Franța și Spania. Competența în cercetare științifică este susținută de 7 cărți și peste 30 de lucrări științifice. A fost membru în 2 granturi de cercetare și 3 proiecte finanțate din fonduri europene. A fost manager de proiect pentru un subproiect internațional INTERREG IVC: Innovative and Responsible Tourism Territories – IART Territories.