Conferentiar, dr.

Veronica Rus

@ubbcluj.ro veronica.rus@ubbcluj.ro

Discipline: Baze de date

Program consultatii: Marti, 16 - 17, Teams (codul clasei utv24bf)

Cu programare prealabila in Teams (in fisierul Excel pentru programari)

Birou: Etajul I, Sala 122

Absolventă în 2001 a Facultății de Ştiinţe Economice, specializarea Informatică Economică, din cadrul UBB, urmează studiile aprofundate ale programului: Strategii informatice în economie și business. Își definitivează specializarea cu studiile doctorale, obținând în 2009 titlul de doctor în Cibernetică și statistică economică. Din octombrie 2003 este asistent universitar la Facultatea de Business, Universitatea Babeş-Bolyai.

Domeniile sale de competență sunt: Baze de date, Sisteme suport de decizie şi Sisteme informatice pentru industria ospitalității. Este autoare a unei cărţi şi a 17 articole publicate în reviste din țară și străinătate. De asemenea, a participat la 8 conferințe științifice internaționale şi naţionale publicându-și lucrările prezentate. A fost membră într-un grant de cercetare și în alte trei proiecte finanțate din fonduri europene.